مقالاتفولاد

آشنایی با جدول اشتال

جدول اشتال چیست؟

ازمهمترین منابعی که در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده مهندسین عمران یا سویل قرار میگیرد جدول اشتال است. این جدول توسط یک خانم مهندس آلمانی در سال ۱۹۳۸ تهیه گردید. استفاده از جدول اشتال  با توجه به کارایی و نیاز اساسی مهندسان عمران، مجریان ساختمان و همچنین افراد فعال در بازار آهن و فولاد، جهت محاسبه وزن مقاطع و تعیین قیمت آن‌ها، باعث صرفه جویی در زمان، دقت بالا و خطای کمتر در محاسبه می‌شود.

در این کتاب مهمترین وپرکاربرد ترین پروفیل­ها، مواد اولیه، نوع اتصال، مقررات ساخت و سازهای فولادی و همچنین تمام پارامترهای استفاده شده در جداول با علامت های اختصاری جمع آوری شده است.

کاربرد جدول اشتال

طبق توضیحات گفته شده، کاربرد جدول اشتال برای مهندسین طراح و برای فعالان بازار آهن و فولاد به نوعی با هم تفاوت دارند. البته در میان فعالان بازار کسانی هستند که می ­توانند در زمینه خرید آهن آلات مناسب به متقاضیان مشاوره دهند که این مشاوره بر اساس تجربیات آنها در بکار گیری محصولات فولادی نظیرمقاطع میلگرد و … می­ باشد. اما یکی از کاربردهای جدول اشتال برای مهندسین طراح، درج شدن سطح مقطع محصولات، فاصله محورها، محور خمش و ممان اینرسی این محصولات می­باشد. در مبحث آنالیز تنش­های وارده بر سازه­های فلزی این موارد به وفور مورد استفاده قرار می­گیرد. اما برای فعالان بازار آهن و فولاد کافیست بدانند در مورد چه محصولی با چه مشخصات ابعادی صحبت می ­شود. با استفاده از این مشخصات ابعادی می ­توان وزن یک متر محصول را بدست آورد.

علائم اختصاری جدول اشتال

در کتاب جدول اشتال در بخش اول به صورت کلی علائم اختصاری  مانند سطح مقطع، گشتاور مقاوم، گشتا.ر ایستایی شعاع ایستایی و …توضیح داده شده است. ما در اینجا مهمترین علائم اختصاری را نام می­بریم:

blank

جدول اشتال میلگرد

میلگرد از مقاطع فولادی مهم در ساخت و استحکام هر سازه‌ای به حساب می‌آید. نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم وزن میلگرد است که تاثیر بسزایی در کیفیت کار خواهد داشت.

به همین دلیل به مشتریان توصیه میشود جهت خرید میلگرد، به وزن محصول خریداری شده نیز دقت کنند. از اینرو یک مرجع  بین المللی با عنوان جدول اشتال میلگرد  جهت ارزیابی وزن استاندارد و دیگر مشخصات این محصول است گردآوری شده است. جدول اشتال میلگرد، شامل اطلاعات استاندارد موردنیاز صنعت ساختمان سازی طبق استاندارد DIN آلمان است.

ما در جدول اشتال میلگرد میتوانیم اطلاعاتی مانند قطر میلگرد، سطح مقطع آن، وزن هر متر میلگرد و همچنین حجم هر شاخه از میلگرد را مشاهده کنیم. با این توضیح می توان گفت قسمتی از جدول اشتال را جئول وزنی میلگرد تشکیل داده است.

blank

استفاده از جدول وزن میلگرد، برای اطلاع از سایز و وزن هر سایز میلگرد اهمیت بالایی دارد. وزن میلگرد یکی از عوامل موثر بر قیمت و حتی تعیین کننده کیفیت آن است، بنابراین اولین چیزی که مصرف کننده پس از خرید این محصول باید به آن توجه کند وزن آن است. می توان گفت وزن میلگرد برابر با نیرویی است که می تواند تحمل کند؛ به‌همین‌دلیل، دانستن وزن این قسمت از سازه برای محاسبه وزن سیستم و توان آن توسط مهندسان پروژه بسیار حائز اهمیت است.

blank

برای محاسبه وزن میلگرد با استفاده از جدول اشتال میلگرد می بایست تعداد و طول شاخه مقطع مورد نیاز را از روی نقشه استخراج کنید سپس با استفاده از حاصلضرب میزانی که به ازای هر متر آرماتور در جدول موجود است در طول و تعداد آرماتور، وزن آن را محاسبه کنید.

blank

وزن انوع میلگرد

وزن میلگرد هم مانند سایر مقاطع فولادی به‌صورت کیلویی اعلام می‌شود. به همین دلیل معمولاً محاسبه وزن میلگرد به ازای هر شاخه و محاسبه قیمت کلی آن، بر عهده خریدار است. وزن هر شاخه میلگرد به عوامل مختلفی مثل گرید، سایز، آلیاژ و استاندارد به کار رفته در ساخت آن بستگی دارد.

آگاهی از روش‌های محاسبه وزن میلگرد اهمیت زیادی دارد؛ چرا که با دانستن آن‌ها می‌توانید وزن واقعی هر شاخه از میلگرد را با آن چه که فروشنده ادعا کرده مقایسه کنید. از طرف دیگر، به علت زلزله‌خیز بودن کشور ما، استفاده از مصالح با کیفیت و استحکام بالا در ساخت و ساز اهمیت زیادی دارد. نزدیک بودن وزن میلگرد به وزن استاندارد، از پارامترهای مهم در میزان مرغوبیت آن است.

وزن مخصوص میلگرد در کنار قیمت آهن، دو عامل مهم و اثرگذار برقیمت روز میلگرد هستند. میلگرد از نظر ظاهری به ۲ دسته ساده و آجدار تقسیم می‌شود اما از نظر بسته‌بندی، دارای ۲ نوع کلاف و شاخه‌ای است. قیمت میلگرد کلاف به‌صورت شاخه‌ای اعلام می‌شود؛ اما از آنجایی که وزن کل کلاف نیز معمولاً مشخص است، محاسبه قیمت هر کلاف به آسانی انجام می‌شود.

محاسبه وزن میلگرد

برای محاسبه وزن هر شاخه میلگرد، می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد:

blank

در این مثال سایز یک شاخه میلگرد، برابربا ۸ است.

برای محاسبه وزن هر شاخه میلگرد ۱۲ متری، عدد مذکور را باید در عدد ۱۲ ضرب کرد. برای محاسبه شاخه‌های ۶ متری نیز باید این طول را در عدد ۱.۵۸ ضرب کرد. این محاسبات برای هر سایز میلگرد متفاوت است. به عنوان مثال، وزن میلگرد ۱۶، با رقم بدست آمده در بالا متفاوت است.

البته قابل ذکر است، بر اساس اطلاعات ذکر شده در استاندارد ملی ISNO 3132، این فرمول برای محاسبه وزن میلگرد ساده است. وزن میلگرد آجدار با اندکی تغییر همراه خواهد بود.

نحوه استفاده از جدول اشتال میلگرد

روش کار با جدول اشتال میلگرد، بر اساس آزمون و خطا است، به این صورت که نخست مساحت مقطع میلگرد محاسبه و با حرف A تعیین می‌شود.

همان‌طور که گفته شد، اساس کار با این جدول، آزمون و خطاست؛ به‌این صورت که باید در مرحله اول، مساحت مقطع میلگردهای خریداری شده را محاسبه کنید و در نهایت با مقادیر عددی موجود در جدول اشتال میلگرد مقایسه کنید. کوچکترین عددی که بزرگتر و یا حتی برابر با مقدار محاسبه شده باشد، علامت بزنید و سایر مشخصات آن را مدنظر داشته باشید. اگر مشخصات با محصول شما مطابقت نداشت، باید سری به مقادیر بالا بزنید.

در پایان این مطلب ،جدول میلگرد اشتال گروهی از کارخانه ها را برایتان ذکر می ­کنیم.

blank

 

نمایش بیشتر

نغمه

کارشناس IT و مدیر سئوی سایت آسن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا